שירותי ראיית חשבון

בדיקות נאותות

לקבל תמונת מצב עדכנית

מטרת בדיקות נאותות היא לקבוע את תמונת מצב עדכנית מבחינה כלכלית של העסק או של כל עוסק עצמאי. הדבר חשוב על מנת לבדוק את רמת הסיכון של אותו גוף לצורכי השקעה.
במאמר שלפנינו נסביר מהן הפעולות הנדרשות בביצוע בדיקות נאותות ומה בכלל בודקים.

בדיקות נאותות – מה בודקים?

• בדיקת היקף ההון של החברה מבחינת תזרים מזומנים. אם החברה סובלת ממחסור קבוע במזומנים או מרבה למכור נכסים, מדובר על תחילתה של התדרדרות.
• כאשר החברה מתבססת על גורם שהינו צד שלישי, חשוב לבדוק את יציבותו של אותו צד שלישי – אם מדובר בהשקעות במדינות שאינן יציבות, או שהריבית בהן גבוהה מדי ומסוכנת, הדבר אמור להדליק נורה אדומה לכל גוף שבא אתה במגע עסקי.
• תדמית החברה בשוק, מידת שביעות הרצון של הצרכנים ממנה משפיעה על הצלחת החברה ועל ההתפתחות העתידית שלה.
• בדיקת תחרות ומתחרים – מצבה התחרותי של החברה, מה מקומה ביחס למתחרים אחרים.

נקודות אלה ואחרות יתנו לנו מבט נכון לגבי החברה והתנהלותה מבחינה פיננסית.

ביצוע בדיקות נאותות

ביצוע בדיקות נאותות נעשית ע"י חברות רואי חשבון או משרדי הנהלת חשבונות. תמונת מצב של החברה נבנית עפ"י כלל הנתונים שנמסרו ועל בסיס שקלול של כל הפרטים יחד. הדבר מסייע לקבל החלטה נכונה בנוגע לחברה.

הימנעות מבצוע בדיקות נאותות

חברה המסרבת לביצוע בדיקות נאותות עלולה להחשיד את עצמה, היות והדבר מצביע על חשש מפני תדמית שלילית. יתכן מאד כי החברה סובלת מקושי כלכלי רב וברגע שהדבר ייחשף היא עלולה להיפגע הן מבחינת הלקוחות והן מבחינת הספקים.

לעיתים מתבצעות בדיקת נאותות גם לאזרחים שאינם גוף עסקי. זאת עושים בעיקר הבנקים השונים אשר חייבים לבדוק את הכדאיות והסיכון הכרוך בצירוף לקוח. כאשר יש חשד מסויים לגבי יכולתו הפיננסית של אדם, תקבע הבדיקה אם להעניק ללקוח אשראי ואישור לביצוע עסקאות. אדם פרטי או גוף עסקי אשר אינו עמד בבדיקת הנאותות (אינו בעל עמידות כלכלית), יהיה קשה מאוד לבצע שיתופי פעולה עסקיים.

כבר 60 שנה שאנחנו מלווים את הלקוחות שלנו להצלחות

073-7374374  דברו איתנו

גלילה לראש העמוד