הצהרת הון

שירותי הנהלת חשבונות

הצהרת הון

בעל עסק? אתה מחויב בדיווח למדינה

כל מי שמנהל עסק במדינת ישראל  ויש לו תיק במס הכנסה, חייב לעשות הצהרת הון במועד שנקבע. הצהרת הון היא בעצם הדרך של המדינה להבין כמה "שווה" האדם מבחינת כסף ורכוש ולבצע איזושהי התאמה עם ההכנסות והרווחים המדווחים. את הצהרת ההון מגישים בד"כ בסוף כל שנת כספים ואחר כך במהלך השנים הבאות על פי הקביעה של פקיד השומה.

אז מה זה בעצם הצהרת הון ?

משמעותה של הצהרת ההון הוא דיווח על הכנסות והוצאות בצורה יסודית ומדויקת והבנה מה שוויו של הנישום. מתוקף סמכותו של פקיד השומה הוא יכול לדרוש הצהרת הון בכל מועד שהוא רואה לנכון, ועל הנישום להגיש לו את ההצהרה בזמן. בעקרון, כאשר אדם מקבל בקשה להגיש הצהרת הון עליו לעשות זאת תוך כארבעה חודשים (120 ימים) מהרגע שקיבל את התביעה ועד להגשה למס הכנסה.עיכוב בהגשת הצהרת ההון יגרור אחריו תשלום קנסות ועונש בגין עבירה על החוק. אסור לזלזל בבקשה זו משום שהיא חלק חובה לכל מי שיש לו עסק, צריך לדעת מראש איך לעשות זאת בצורה נכונה בכדי לעמוד בתנאים שהחוק דורש.

איך מגישים הצהרת הון

בעת הצהרת ההון מבצעים מאזן לעסק מבחינת הכנסות והוצאות עד לתאריך מסוים. אלו נכסים נמצאים בבעלותו של בעל העסק? מה מצבו הפיננסי ברגע זה? ועוד.

הצהרת הון כזו מאפשרת למס הכנסה לעמוד על הכנסותיו של בעל העסק ולבדוק האם היו הכנסות מיוחדות במשך השנה? האם היה גידול ברכוש לעומת המצב הקודם? כל זאת בכדי לקבוע את גובה המס שעל העסק לשלם, ולעקוב אם היו הוצאות חריגות או פטורות ממס.

הצהרת הון בפעם הראשונה

הפעם הראשונה בה מגישים הצהרת הון היא הכי קריטית וחשובה משום שעליה מסתמכים אחר כך במס הכנסה.
לאחר שפקיד השומה מקבל את סיכום העסק שהתקבל בהתחלה הוא משווה את ההכנסות וההוצאות של העסק על פי הצהרות אלו. כלומר, הוא משווה בין הכנסות ההמשך להכנסות הראשונות. פקיד השומה בודק האם היה גידול בהכנסות? והאם משהו השתנה?

מסיבה זו חשוב מאד לעשות הצהרת הון בפעם הראשונה בצורה מקצועית ומדויקת, כדי לדעת בדיוק מה לדווח ועל מה להצהיר. במקרה הצורך כדאי להיעזר עם שירות של יועץ מס מומחה ולהגיע לדיווח נכון שיביא אחר כך תועלת מרובה.

כבר 60 שנה שאנחנו מלווים את הלקוחות שלנו להצלחות

073-7374374  דברו איתנו