חשוב שתדעו…

עוסק מורשה או חברה בע"מ?

עוסק מורשה או חברה בע"מ – מה נכון לבחור ומתי?

בשעה טובה החלטתם להגשים חלום, לממש את החזון העסקי שלכם ולפתוח חברה שתעסוק במה שחשוב לכם להביא מעצמכם וכמובן תאפשר לכם להתפרנס בכבוד. אין ספק שזהו צעד גדול ומרגש, מבחינה כלכלית, נפשית ולוגיסטית. אך רגע לפני פתיחת העסק, עולות שאלות שונות ואחת מהן היא מתי לפתוח עוסק מורשה ומתי חברה בע"מ? ובכן, המאמר הבא ינסה לעשות לכם סדר בדברים.

עוסק מורשה או חברה בעמ

ההבדל בין עוסק מורשה לחברה בע"מ

מהו עוסק מורשה?

עוסק מורשה הוא כל אדם שהחליט כי הוא פותח עסק עצמאי. בעבר, הקריטריון המפריד בין עוסק פטור למורשה היה בעיקר צפי ההכנסות של העסק. בשלב מאוחר יותר, נוספו קריטריונים חדשים בצורת המקצועות הנחשבים לעוסק מורשה מרגע פתיחתם, ללא קשר לצפי ההכנסות או ההכנסות בפועל. 

עוסק מורשה רשאי לקזז מהכנסותיו את ההוצאות העסקיות והינו מחויב בתשלום מס בהתאם למדרגות שונות המוגדרות על ידי רשות המסים.

על מנת לפתוח תיק עוסק מורשה, יש להירשם במשרדי המע"מ, יש להקפיד להוציא חשבוניות מס על פי החוק ולצרף אליהן את תוספת המע"מ הנדרשת כחוק. עוסק מורשה נדרש להגיש דיווח על ההכנסות לרשויות המס השונות אחת לחודש או אחת לחודשיים, כפי שסוכם מול רשות המיסים.

מהי חברה בע"מ?

חברה בע"מ תוגדר באופן שונה. החברה תוקם לאחר קבלת אישור מרשם החברות. חברה בע"מ (בעירבון מוגבל) מתוקף היותה כזו, הינה ישות משפטית מופרדת מבעליה וככזו היא משפיעה על האחריות של בעליה (בעלי המניות) להתמודדות עם קשיים כלכליים, או משפטיים. 

מכיוון שחברה בע"מ היא ישות משפטית עצמאית, הנפרדת מבעליה. בעלי החברה נחשבים לבעלי מניות ולכן האחריות המשפטית של החברה אינה חלה עליהם. עלויות התפעול של חברה בע"מ יקרות יותר מאלו של עוסק מורשה, אך יש בידי בעלי המניות לבצע תכנון מס בצורה טובה יותר, משום שבעל החברה מושך ממנה משכורת ועליה הוא משלם מיסים, לאחר שנרשמה כהוצאה.

בעניין המיסוי, חברה משלמת מס של כ-26%, המשולם על ידי בעלי המניות בהתאם לגובה משכורתם.  

אז מתי לבחור מה?

אם אתם מתלבטים לגבי מעבר מעוסק מורשה לחברה מע"מ, האינדיקטור שצריך להנחות אתכם הוא הרווחים הצפויים לחברה. אם מדובר ביותר מ 25,000 ₪ בחודש, יש לצפות כי הכדאיות הכלכלית היא כזו המאפשרת הקמת חברה בע"מ, בעיקר לצורך חסכון בתשלומי המיסים. אם אתם מתלבטים, לא בטוחים לגבי הכדאיות הפיננסית או לא מבינים לגמרי איך עובד התהליך, תמיד מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון מקצועי שיסייע לכם.

שימו לב, אין כלל ברזל בנוגע להפיכת עוסק מורשה לחברה בע"מ. אנחנו מכירים עוסקים מורשים עם מחזורים של מליונים ולעומת זאת חברות בע"מ עם מחזורים של פחות מ100.000 ₪. יש פה עניני כדאיות ובסופו של דבר על אחד מחליט על פי השיקולים האישיים שלו.

 

גרינברג ושות' – משרד רואי החשבון שלך בפתח תקווה.

משרד רואי חשבון גרינברג ושות' נוסד בשנת 1959 על ידי יעקב גרינברג.

המשרד מספק, מאז ועד היום, שירותי ראיית חשבון ושירותי ליווי וייעוץ עסקי ופיננסי למגוון תאגידים, חברות, עמותות, עצמאים ועסקים בהיקף בינוני וקטן. 

במשרד מועסקים מספר רואי חשבון, חשבי שכר ומנהלי חשבונות אשר ערוכים לתת לכם חבילת שירות כוללת על מנת שאתם תוכלו להתרכז בצמיחת העסק וניהולו השוטף.

כבר 60 שנה שאנחנו מלווים את הלקוחות שלנו להצלחות

073-7374374  דברו איתנו

גלילה לראש העמוד