דוחות כספיים

 

כולם מגישים דוחות כספיים!

כל אדם עצמאי בו בעל חברה חייבים לתת למס הכנסה דוחות כספיים מדי שנה בה הם מפרטים אודות ההכנסות וההוצאות שהיו במשך השנה. מספר הפעמים שיש להוציא דוחות כספיים תלוי בסוג העסק. יש הבדל בין דוחות כספיים של שכיר, עצמאי, בעל חברה או עסק ובאיזה היקף כספים הוא מתנהל.

במאמר שלפנינו נסביר מה הם דוחות כספיים ומי חייב בהם.

מה הם דוחות כספיים?

כשאומרים דוחות כספיים מתכוונים לכל הפעולות הפיננסיות – כלומר הוצאות והכנסות שהיו בשנה החולפת לשם דווח למס הכנסה על פי חוק. החיוב אמור הן לגבי אנשים עצמאים והן לגבי שכירים, כולל מי שיש לו מניות בחברה. זמן הגשת הדווח הוא בתום שנת המס עד חודש מרץ של השנה החולפת.

 

כללים חשובים בהגשת דוחות כספיים:

  • החיוב להגיש דוחות כספיים חל כל על אזרח מהיותו בגיל 18.
  • ישנם מקרים יוצאי דופן המוגדרים בחוק כפטורים מהגשת דוח, והם לא יצטרכו להגיש דוחות כספיים כנדרש.
  • אי הגשת דוחות כספיים עלול לגרור קנסות.
  • דוחות כספיים יכולים לבוא לתועלת לכל נישום כדי לבדוק את זכאותו לקרנות גמל או לקרן השתלמות.

דוחות כספיים כפולים

 

במהלך שנת המס מגישים דוחות דו  חודשיים כמקדמה למס הכנסה, ובסוף שנת המס מגישים סיכום של דוחות כספיים על כל ההתנהלות שהיתה. לעיתים קרובות קורה שאין תאום מלא בין הדווח בסוף השנה לבין הדווח שהיה באמצע השנה. במקרה שהיו יותר הוצאות בפועל יש לשלם למס הכנסה את ההפרש ובמקרה שהיה תשלום מיותר למס הכנסה יקבל המשלם את ההפרש. בכל מקרה הדוח שיקבע את המס יהיה הדוח המסכם של סוף השנה.

 

איך מגישים דוחות שנתיים

 

כאשר עצמאי צריך להגיש לבד דוחות כספיים הוא חייב להעזר בגורם מוסמך לעשות זאת. כדאי מאד להתיעץ עם רואה חשבון או עם משרד הנהלת חשבונות אשר מכירים היטב את החוק ויודעים איך נכון להגיש דוחות כספיים בסוף שנת המס. ברור כי דווח נכון יביא לחסכון בתשלום המסים עבור מס הכנסה ודווח לא תקין יעלה למשלם המסים בתשלום מיותר.

 

רק הגשה נכונה של דוחות כספיים עם בדיקה מדוקדקת של ההכנסות החייבות בדיווח יביא לנישום כדאיות בהגשה וללא תשלומים שאין בהם צורך.